Подпомогната от брат си Тодор Васлев, Полина Лъжанска създава „Победи рака“ – първата фондация у нас, подпомагаща онкоболните.
Боян Петров е известен предимно като алпинист и зоолог, затова може да е учудващо, че именно на него попадат посетителите в портала cancercare.bg. В своето видео на сайта той не говори за постиженията си по осемхилядниците на света, а като един от героите на платформата споделя личната си история за сблъсъците си с онкологичните заболявания и мотивира останалите посетители как да се борят с тях. „Трябва да намериш вътрешна сила и да кажеш: аз ще се преборя с тази болест, която ме е налегнала“, съветва Петров. А подобни съвети далеч не са ненужни. „Болните нямат никаква психологическа помощ и подготовка да минат през това състояние – както пациентите, така и близките“, казва съоснователят на фондация „Победи рака“, която стои зад сайта cancercare.bg, и член на тазгодишната селекция „30 под 30“ на Forbes България Полина Лъжанска. От своя страна тази морална подкрепа, заедно с информираността на пациентите за заболяванията им изобщо, може да подпомогне за смъкването/оттласкването?? на България от една изключително негативна първа позиция – тази по смъртност от онкологични заболявания в Европейския съюз. А фондация „Победи рака“ е напът да се превърне в един от институционалните фактори, които водят тази промяна.
След като завършва Медицински университет – Варна, самата Полина Лъжанска се включва в борбата срещу рака, като започва да работи като химиотерапевт. „Колкото и странно да звучи, онкологията е изключително интересна и много бързо развиваща се област от медицината – казва тя. – Мен ме привлече научната част на нещата, защото там има много какво да се прави, а моята психика е така устроена, че макар това да е тежка специалност, аз бях подготвена за нея и си вършех работата много добре.“ Така още преди да си е получила дипломата за висше образование, тя започва практика в болница „Света Марина“ във Варна, а година и половина по-късно, през пролетта на 2015 г., се прехвърля в столичната многопрофилна болница за активно лечение „Сердика“. Като лекар в тези две медицински заведения Лъжанска се сблъсква с проблемите в сферата на борбата с онкологичните заболявания – както тези, пред които се изправят пациентите, така и на средата изобщо. „Виждах как пациентите имат много оскъдна информация за заболяването, защото много често лекарите, които ги лекуват, просто нямат физическата възможност да седнат и да поговорят с тях, защото през тях минава голям брой болни всеки ден, а онколозите в България не са голям брой/много/не достигат??, – казва тя. – Самите пациенти пък реално са доста объркани, когато влязат в системата, защото попадат в омагьосан кръг.“
Затова през април миналата година Полина Лъжанска, която вече е напуснала медицинската си практика, заедно със своята колежка д-р Иглика Игнатова създават неправителствената организация „Победи рака“, а месец по-късно започва работата върху лицето на фондацията – платформата cancercare.bg. А тя далеч не се изчерпва със споделянето на видеоклипове, представящи героите на фондацията (до момента има качени два такива). Всъщност помощта на страницата е организирана по начин, проследяващ „стъпките“, през които преминава човек с онкологично заболяване – от информация за различните видове тумори, през начините за справяне с болестта и лечението, до психологическа подкрепа след излекуването. „А трудностите пред тях са много, дори неподозирани понякога, например завръщането на работното място – казва Лъжанска. – След като всички хора знаят, че този човек е бил онкоболен, минал е през всички лечения и вече е в ремисия и решава да се върне на работа, много често колегите продължават да го гледат като болен.“В това начинание „Победи рака“ не са сами. Въпреки че в Бълария до този момент няма подобна пациентска платформа, обедняваща в лесно разбираем вид информация за широкия спектър от онкологични заболявания („Трябва информацията да се направи достъпна, защото, когато си прочетеш епикризата, какво разбираш от нея? Нищо.“), по света съществуват множество такива структури. От друга страна, „Победи рака“ намира огромен източник на първокласна медицинска информация по темата. „Свързахме се с Американската асоциация на клиничните онколози (ASCO), които ни дадоха лиценза да ползваме тяхната информация, защото тя е много добре систематизирана – казва Лъжанска. – Също направихме връзки с нашите онколози в страната, които ни помагат както за редакцията на текстовете, които се качват на сайта, така и да заснемаме клипове, които качваме в YouTube, Facebook и в самия сайт.“
Самата обработка до събраната на едно място клинична информация за различните видове рак обаче се оказва времеемък процес, който се случва паралелно с разработването на самата платформа. „Американските стандарти не са много по-различни от нашите – казва Лъжанска. – Ние взимаме информацията от ASCO, след това тя се превежда, редактира се от нас, дава се на специалист, който да я види, и след това се публикува. Реално ни трябват много хора, защото е огромен обем от информация. Самите онкологични заболявания са изключително много – над двеста.“ Но двете съоснователки на „Победи рака“ не са сами. За фондацията работи едиториалният екип, както и малък управителен съвет. Част от него, както и от селекцията на Forbes „30 под 30“, е и братът на Лъжанска Тодор Василев. „Поли ми е разказвала много пъти по време на нейната практика в болницата, че в обществото съществува един проблем и е явно, че държавата не може да го реши – казва той. – Тук идват моите фундаментални възгледи, че всеки човек трябва да изпълни гражданския дълг да допринася за обществото, в което живее, и че трябва да го оставя по-добро след себе си. Аз намерих в този проект своята лична мисия за това нещо. Вярвам, че по този начин можем да помогнем на много хора, които наистина имат нужда от подкрепа и информация.“Василев, поне на този етап, се оказва прав, че помощта, която предоставя cancercare.bg, може да достигне до голям брой хора. Само през първия месец от пускането си онлайн, което се случва в края на февруари тази година, сайтът е посетен от около две хиляди души седмично. „Но самата платформа е нова и все още не се знае много за нея – казва Василев. – Това става с времето и малко по малко достигаме до все повече хора, които имат нужда от тази информация.“ А самият дебют на платформата, чието финансиране в размер към 70 хил. лв. е осигурено от екипа на фондацията, се очертава като първата крачка на услуга, която може да доведе до значително подобрение за онкоболните в България – както чрез информация, така и чрез подкрепа. До края на годината се очаква да бъде пуснат проектът за раков калкулатор, който първоначално ще може да изчислява риска от заболяване от рак на гърдата. Освен него от „Победи рака“ ще продължат да обогатяват информацията на страницата си, а имат и идеи за офлайн кампании, насочени както към обучението на пациентите и близките им, така и свързани с превенцията и профилактичните прегледи при различни заболявания. Именно това може да се окаже разликата между живота и смъртта за пациентите. „Ако обърнеш на някого вниманието, от което той има нужда, може да се удължи дори продължителността на живота му, защото преживяемостта на хората, които знаят как и се опитват позитивно да преминават през това заболяване, е по-голяма в сравнение с хората, които са объркани, в депресия и отчаяни, защото са се отказали още на старта.