Физическата активност заема важно място в грижата срещу рака. Леките тренировки са доказано полезни и безопасни при победилите рака, както по време, така и след лечението им. Много центрове изграждат специални рехабилитационни програми, които днес се считат за част от стандартните грижи на онкоболните.
Скорошно проучване акцентира някои конкретни ползи от ежедневните упражнения. От една страна, успешно се повлиява умората, сравнена с медикаментозната терапия, която се дава, за да бъде преодоляна, като дори се повишава общата преживяемост при авансирали заболявания, каквото например е метастатичният рак на дебелото черво. Проучванията показват също и ползите в дългосрочен аспект на ежедневните упражнения и здравословния начин на живот след заболяването като по този начин се понижава риска от появата на нови заболявания.
Следващите съвети могат да ви помогнат да си създадете рутина на ежедневна физическа дейност, които да ви поддържат тонизирани.
Не забравяйте да се съветвате с вашия лекуващ онколог и заедно да съставите план, подходящ за вас.
Съвет: лесен начин за начало на тези тренировки е, например 5-10 пъти бавно да се изправяте от стола, на който седите. Друг вариант е малко бурканче да използвате като тежест и да правите по 10 повторения, държейки го свито в дланите и свивайки в лактите да го повдигате до нивото на раменете.
Съвет: За да стегнете мускулита на торса, седнете на един стол с твърда облегалка за гърба; раменете и гърбът трябва да бъдат изправени. След това, стягате коремните мускули и седите в такава позиция като задържате възможно най-дълго. Много е важно да не задържате дъха си. Започнете с до 2-3 минути. Опитайте да прилагате това упражнение за стягане, докато сте в колата или докато ходите.
На 4-ти май се проведе обучение на йога учители от цялата страна и Северна Македония на тема Преподаване на …