Състоянието, при което човек има необичайно ниски нива на червени клетки (еритроцити) в кръвта се нарича анемия. Анемия може да се наблюдава, когато:
Анемията се среща често при онкологичните пациенти, особено при тези, които провеждат химиотерапия. Повечето пациенти, имащи анемия чувстват умора или обща слабост. Това от своя страна може да затрудни пациентите да се справят с физическите и емоционалните изисквания на лечението.
Лечението, което има за цел да облекчи симптомите и да намали нежеланите реакции е важна част от грижите за онкологичния пациент. То се нарича палиативно лечение или палиативни грижи. Уведомявайте Вашият медицински екип относно всички ваши симптоми, при тяхната промяна или появата на нови.
Червените кръвни клетки (еритроцити) съдържат хемоглобин. Хемоглобинът е протеин, съдържащ желязо, който пренася кислорода към всички части на тялото. Когато нивата на червените кръвни клетки са твърде ниски, тялото не получава достатъчно кислород. В резултат на това те не могат да работят правилно.
Еритроцитите се произвеждат в костния мозък и по-точно в спонгиозната костномозъчна тъкан, която се намира в големите кости. Хормонът, наречен еритропоетин, казва на организма кога да произвежда повече червени кръвни клетки. Този хормон се произвежда в бъбреците. Ето защо увреждането на костния мозък или бъбреците може да причини анемия.
Хората с анемия могат наблюдават някои от изброентите симптоми:
Химиотерапия. Химиотерапията уврежда костния мозък. Като обикновено нейният ефектът е временен и анемията се подобрява няколко месеца след приключване на химиотерапията. Освен това лечението с платинови медикаменти може да навреди на бъбреците. Такива са например cisplatin (Platinol) и carboplatin (Paraplatin).
Лъчетерапия. Някои видове радиотерапия могат да увредят костния мозък. Например при облъчване на големи зони от тялото или в областта на костите на таза, краката, гърдите или корема.
Някои видове рак. Левкемията, лимфомът и мултипленият миелом засягат костния мозък. До увреждане може да доведе и метастазирал в костите или костния мозък рак.
Гадене, повръщане и загуба на апетит. Гаденето, повръщането и намаления апетит могат да причинят анемия от липса на хранителни вещества. Някои хранителни вещества (желязо, витамин В12 и фолиева киселина) са необходими за израбоване на червените кръвни клетки.
Обилно кървене. При силен кръвоизлив еритроцити се губят по-бързо, отколкото тялото може да ги замени. Това може да се случи като усложнение след операция или ако самият тумор причинява вътрешно кървене.
Броят на еритроцитите (Er), хемоглобинът (Hb) и хематокритът (Hct) в периферна кръвна картина (ПКК), диагностицират това състояние.
Някои пациенти би трябвало да провеждат редовни кръвни тестове, защото имат повишен риск от поява на анемия. След нейното диагностициране може да се наложи и да се направят и допълнителни изследвания за установяване на причината.
Лечението на анемията зависи от нейната причината. Ето някои варианти за лечение:
Ако анемията дава симптоми, може да се наложи кръвопреливане.
Ако причина за анемията е химиотерапия, вашият лекар може да предпише стимулатори на еритропоезата (процесът на образуване на еритроцитите). Те включват epoetin alfa (Epogen, Eprex, Procrit) и darbepoetin alfa (Aranesp).
Тези лекарства са форми на еритропоетин, синтезиран в лаборатория. Те стимулират костния мозък да произвежда повече червени кръвни клетки.
Epoetin и darbepoetin се прилагат като серия от инжекции. Получаването на ефект може да отнеме около 4 седмици. Приложението на тези лекарства може да бъде свързано с определен риск. Затова този вид лечение се прилага под контрола на Вашия лекуващ онколог.
Ако липсата на хранителни вещества причинява анемия, лекарите могат да предпишат желязо, фолиева киселина или витамин В12. Обикновено те са хапчета и се приемат през устата. Витамин В12 може да се приложи и като инжекция.
Попитайте Вашия лекъващ онколог относно консумацията на храни с високо съдържание на желязо или фолиева киселина.
Примери за храни с високо съдържание на желязо:
Примери за храни с високо съдържание на фолиева киселина: