Лимфедем представлява натрупване на течност в кожата и подкожието, поради затруднено отичане на лимфната система (лимфен застой). Лимфната система помага на организма в борбата с инфекциите и други заболявания, като пренася лимфната течност (лимфата) в тялото. Лимфата е безцветна течност, която съдържа бели кръвни клетки. Тя се придвижва чрез мрежа от лимфни съдове, а малки жлези, наречени лимфни възли, филтрират лимфата от бактерии и други вредни вещества. Ако лимфните възли са премахнати или увредени, лимфната течност се натрупва в околните тъкани и се получава оток.
Обикновено лимфедемът засяга горните и долните крайници. Често той се получава при хора, които са имали лечение за рак на гърда или тумори, засягащи уринарния тракт, пикочния мехур, бъбреците, простатата, тестисите или пениса. При хора, лекувани за тумори на глава и шия, лимфедем най-често има по шията, но може да се развие и под брадичката, в областта на лицето и по-рядко в устната кухина. Лимфедем може да се развие веднага след операция или лъчетерапия, а в някои случаи се наблюдава месеци, дори години след като лечението на рака е приключило.
Лимфедемът на горен или долен крайник може да има следните симптоми:
Симптомите на лимфедем на главата и шията са:
Симптомите на лимфедема могат да започнат бавно и да не са лесни за разпознаване. Понякога единствените симптоми са чувство на тежест и болка в ръката или крака. В други случаи лимфедемът започва внезапно и остро. Ако наблюдавате някои от изброените симптоми, консултирайте се с лекар възможно най-скоро. Важно е да знаете как се повлияват симптомите на лимфедем ако се влошат. Тъй като отокът понякога е знак за наличие на рак, е важно да се прегледате, за да се уверите, че ракът не се е завърнал.
Лимфедемът е обикновено предвидим дългосрочен страничен ефект от лечението за някои видове рак. Най-честите причини за възникването му са:
Рискът за развитие на лимфедем зависи от броя на премахнатите или увредени лимфни възли и съдове. В някои случаи лимфедемът не е свързан с рак или неговото лечение. Той може да е предизвикан също от бактериално възпаление или друго заболяване.
Лимфедемът се класифицира според степента на тежест:
Повлияването на страничните ефекти в важна част от лечението на рака. Това се нарича палиативно лечение. Ако имате оплаквания, подобни на течи при лимфедем, споделете ги с лекуващия лекар.
Лечението на лимфедем включва:
Лечението е насочено към контрола на лимфедема. За съжаление той не може да се излекува напълно. Има различни видове терапии, които поддържат в добро състояние засегнатата област и могат да предоставят комфорт на пациента:
Изследователите продължават да търсят кои са факторите за развитие на лимфедем и как човек може да намали персоналния си риск. Разговаряйте с лекуващия лекар ако имате притеснения от развитие на лимфедем. Ето и някои полезни съвета, които е хубаво да следвате:
Важно е да знаете кога да потърсите медицинска помощ. Потърсете лекарска помощ ако имате симптоми на инфекция като: Повишена телесна температура (над 38°С), затопляне, зачервяване на кожата, болка.