Тревожността може да бъде описана като чувство на нервност или притеснение във вискока степен. Това е нормална емоция, която дава сигнал на организма да се защити от някаква заплаха. Интензивната и проявяваща се в дълъг период от време тревожност е емоционално разтройство и може да повлияе на ежедневието и отношенията между хората.
Острата тревожност се проявява с внезапно начало на кратки периоди и приключва бързо. Хроничната тревожност продължава да се проявява дълъг период от време. Симптомите могат да бъдат умерени или сериозни и някой от тях могат да наподобяват депресия. Това е така, защото обикновенно депресията се проявява заедно с тревожността.
Много хора, диагностицирани с онкологично заболяване имат симптоми на тревожност. Поставянето на диагнозата рак може да провокира следните чувства:
Тревожността може да затрудни преминаването през противотуморното лечение. Тя може да повлияе на способността на човек да взима решение за лечението си. Ето защо разпознаването и повлияването на тревожността са важна част от лечението на рака.
Човек може често да се сблъсква с кратки периоди на симптомите, които ще посочим. Когато човек проявява всички тези симпотоми наведнъж, това се нарича – паник атака:
Хроничната тревожност обикновено продължава за по-дълго време. Тя може да включва епизоди на остра тревожност с един или повече от изброените симптоми:
Важно е да споделите с лекуващия си лекар ако разпознавате някои от тези симптоми. Имайте в предвид, че част от тези симптоми могат да се дължат и на страничните ефекти от противотуморната терапия. Например умората, неспкойният сън или проблемите с концентрацията са често срещани нежелани ефекти от лечението. Винаги се консултирайте със специалист.
Онкоболните имат по-голям шанс да развият тревожност ако имат някой от тези рискови фактори:
Профилактиката трябва да се извършва при поставянето на диагнозата рак и на определени периоди от време по време на лечението и възстановяването. Лечението на тревожността зависи от симптомите и колко често те се проявяват. Въпреки, че е трудно опитайте се да разговаряте за симптомите си открито с член на болничния екип, който се грижи за вас. Това ще им помогне да се грижат за вас по-пълноценно и да съдадат индивидуален план за лечение. Обсъдете с тях чувствата си, основата на страховете, които имате, физическите симптоми и как всичко това влияе на ежедневието ви.
Съществуват различни начини за лечение на тревожността. Някой от тях се съчетават и се използват заедно. Консултирайте се с лекар или психолог, за да разберете кой вариант е най-подходящ за вас.
Тези техники могат да бъдат използвани самостоятелно или заедно с други видове лечение. За да ги изпълнявате правилно е необходими да се консултирата с инструктор, който се занимава с този вид дейност.
Дихателните техники за релаксация присъстват в различни духовни учения. Дълбокото поемане на въздух успокоява организма.
Медитацията е практика, която фокусира вниманието върху постигането на чувство на хармония и релаксация в настоящия момент и намалява нивото на стреса. Хипнозата е друг способ, който се използва и за релаксация. Консултирайте със специалист.
Йогата използва дишането и позата на тялото за постигане на релаксация.
Този вид лечение са извършва от пихолози или психиатри. Те помагат на пациента да се справи с това състояние, в което е изпаданал, като развие увереност и пробразува негативните мисли. Тези терапии могат да са индивидуални, групови или семейни. В допълнение може да се вкючи и медикаментозно лечение, което се изписва само от психиатър.
Ако симптомите на тревожността са по-сериозни често се препоръчват лекарства. Те могат да бъдат ралични видове, а лекарят избира възможно най-доброто за пациента въз основа на възможните странични ефекти, други лекарства, които пациента приема и медицинската му история. Кажете на лекуващия си лекар за всички медикаменти и хранителни добавки, които приемате, защото някой от тях може да взаимодействат с лекарствата за тревожност.
Някой медикаменти за повлияване на тревожността действат бързо и се изписват главно за остра тревожност. Лекарствата използвани за хроничната тревожност могат да окажат влияние след седмици. Обикновено процеса на лечение отнема 6 до 8 седмици, за да се постигне пълен ефект. Медикаментите може да не са способни да излекуват напълно тревожността, ако не се добави и психологическа терапия.
Винаги съобщавайте на лекуващия онколог за емоционални проблеми, които възникват и ако имате назначено лечение за тях. Съобщавайте докъде е стигнало лечението и дали има ефект.