Стадирането е начин да се опише къде се намира карциномът, дали и къде се е разпространил в тялото. Познаването на стадия помага на лекаря да реши какъв вид лечение е най-подходящ и може да помогне за предсказване на прогнозата при пациента, което всъщност е шансът за възстановяване от болестта. Има два вида стадиране на простатен карцином (ПК):
Един от начините за описание на стадиите е TNM-системата. Лекарите използват резултатите от направените диагностични изследвания, за да отговорят на следните въпроси:
Резултатите се комбинират, за да се определи стадият на карцинома за всеки човек. Има 5 стадия: стадий 0 (нула) и стадии I до IV (от 1 до 4). Стадият предоставя общ начин за описване на туморната маса и нейното разпространение, така че специалистите да работят заедно в планирането на най-подходящото лечение. С времето стадирането търпи постоянни усъвършенствания, наричани редакции. Засега се използва Осма редакция от 2017 г. По-долу са представени подробности за всяка част от системата на TNM за простатен карцином (ПК).
Тумор (Т). Буквата T плюс цифра (0 до 4) се използва за описание на размера и местоположението на тумора. Някои етапи също са разделени на по-малки групи, които помагат да се опише туморът още по-подробно.
Нодул (възел) (N). Буквата N в системата на TNM означава лимфни възли. Тези малки бобовидни органи помагат за борба с инфекциите. Лимфните възли в близост до простатата в тазовата област се наричат регионални, а тези в други части на тялото се наричат далечни.
Метастази (М). Буквата М в системата TNM показва дали ПК се е разпространил в други части на тялото, като белите дробове или костите. Това се нарича далечни метастази.
Стадийно групиране. Лекарите определят стадия на ПК чрез комбиниране на класификациите T, N и M. Стадият на карцинома се представя с число от 0 до 4 (с римски цифри от I до IV стадий). Вижте таблицата по-долу, описваща всички комбинации от T, N и M, определящи принадлежността към даден стадий.
В допълнение към стадия лекарите използват други прогнозни фактори, за да помогнат за планиране на най-доброто лечение и да предскажат колко успешно ще бъде то. Два такива метода за оценка на риска са изработени от Американската национална мрежа за борба с рака (NCCN) и Калифорнийския университет в Сан Франциско (UCSF). Например, NCCN използва категоризиране в 4 рискови групи, основани на ниво на PSA, размер на простатата, констатации от биопсията и стадий на тумора. Колкото по-нисък е рискът, толкова по-малък е шансът ПК да нарастне и да се разпространи.
Рецидивиращият простатен карцином е тумор, който се е възвърнал след лечение. Може да се появи отново в областта на простатата или в други части на тялото. Ако карциномът се възвърне, трябва да се проведе още един цикъл от изследвания, за да се установе стадият на рецидива. Тези изследвания често са подобни на проведените по време на първоначалната диагноза.
Reprinted/adapted with permission. © 20xx American Society of Clinical Oncology. All rights reserved.
Адаптирани с разрешението на Американската Асоциация на Онколозите (ASCO). Всички права запазени.