Ракът или карциномът на гърдата е злокачествен (малигнен) тумор, който в началото е ограничен само в гърдата. В България „рак на гърда” и „рак на млечна жлеза” са еднозначни термини. В своето развитие, от първичното огнище на рака се отделят туморни клетки, които се пренасят посредством лимфата или кръвта, до други структури и органи на тялото. По лимфен път, първа стъпка е „заселването” на туморните клетки в регионалните близко стоящи лимфни възли – за гърдата това са лимфните възли в подмишничната ямка (аксилата). При наличие на туморни клетки само в гърдата, понякога и/или в лимфни възли в близост до гърдата, ракът се нарича не-метастатичен. При разпространение извън тези органи (примерно кости, черен дроб и др.) стадият е „метастатичен” и огнищата на рака извън гърдата се наричат „метастази” или „вторични огнища”. Метастатичен карцином на гърда е известен още и като IV-ти стадий. Нарича се още и „разпространен” или „напреднал (авансирал) рак на гърда”, но този термин не трябва да се бърка с „локално напреднал рак на гърдата”, при който туморът е само в гърдата, но засяга „по съседство” или директно близкостоящи тъкани (кожа, мускули и др.) и няма метастази в други органи или структури на тялото.
Метастази от рак на гърдата може да се развият във всеки орган или част на човешкото тяло, но най-често засегнатите органи са кости, черен дроб, бели дробове и мозък. Независимо, че се оформят „нови” вторични огнища в други органи, клетките, които ги съставят, са същите, както тези от първичния тумор в гърдата. По тази причина, при развитие на огнища примерно в бял дроб, те се наричат „метастази” или „вторични огнища от карцином на гърда”, а не „белодробен рак”.
Метастатичен рак може да се развие дори когато е провеждано предходно лечение за ранен или напреднал рак на гърдата (не-метастатичен стадий), като това може да стане и много години след първоначалното лечение. Лекарите описват това състояние като „прогресия”, „метастазиране” или „рецидив” на рака на гърдата. Понякога още при откриването на рака на гърдата, той може да е в разпространен стадий и се описва като начално или „de novo” метастатичен рак на гърда.
Има различни видове рак на гърдата и всеки от тях може да метастазира. Най-често ракът на гърдата започва развитието си от клетките на каналите (дуктусите) или крайните разклонения - дялчета (лобулите) на млечната жлеза. По тази причина тези видове се наричат съответно дуктален и лобуларен рак.
По-рядко срещани видове рак на гърда са:
Рак на гърда най-често се развива при жените, но макар и рядко може да се развие и при мъже (<1% от всички диагностицирани случаи с рак на гърда при двата пола).
Ракът на гърдата не е една болест. В едно и също първично огнище може да има различни клетки. По тази причина, при диагностициране на рак в гърдата се провежда биопсия (вземане на тъкан) и изследване в лаборатория. При развитие на местастази след начално лечение за рак на гърдата се налага отново биопсия на някоя или на няколко от метастатичните огнища. Това помага за по-добрия избор на лечение и изготвяне на максимално адекватен лечебен план.
Метастатичният рак на гърдата не може да бъде излекуван, но може да бъде превърнат в хронична болест. Провежданото лечение може да доведе до удължаване на живота и подобряване на неговото качество. Много пациенти живеят добре с малко или дори без симптоми от болестта в продължение на (много) години, провеждайки правилното лечение.
Подвидовете рак на гърда са:
Преведено и редактирано от д-р Ася Консулова, д.м.
С подкрепата на Novartis.