Мозъчни тумори

Рискови фактори и превенция

Рисков фактор е този, който увеличава вероятността човек да развие тумор на мозъка. Въпреки че рисковите фактори често оказват влияние върху развитието на тумора, много от тях не са пряка причина за образуване на мозъчен тумор. Някои пациенти с няколко рискови фактори никога не развиват мозъчен тумор, докато други го развиват без известни рискови фактори. Въпреки това, познаването на вашите рискови фактори и дискутирането им с лекаря Ви може да помогне да направите по-информиран избор за начин на живот и здравословни навици. Към този момент не съществуват начини да се предотврати появата на мозъчен тумор.

Възраст. Мозъчните тумори са по-често срещани при децата и по-възрастните индивиди, въпреки че хора от всякаква възраст могат да развият мозъчен тумор.

Пол. По принцип при мъжете има по-голямa вероятност да се развие мозъчен тумор, отколкото при жените. Въпреки това, някои определени видове мозъчни тумори, като например менингиомите, се срещат по-често при жените.

Излагане на определени вещества у дома и на работа. Излагането на разтворители, пестициди, нефтени продукти, гума или винилов хлорид може да увеличи опасността от развиване на мозъчен тумор. Въпреки това, все още не съществуват научни доказателства, които да подкрепят тази възможна зависимост.

Семейна обремененост. Около 5% от мозъчните тумори могат да се дължат на наследствени генетични фактори или условия включващи: синдром на Ли-Фраумени, неврофиброматоза, базално клетъчен невус синдром, туберозна склероза, синдром на Тюрко и болест на Фон Хипел-Линдау. Освен това са описани и наследствени групи мозъчни тумори, които нямат връзка с тези познати наследствени болести. В момента се провеждат изследвания с цел откриване на причината за образуването им.

Излагане на инфекции, вируси и алергени. Инфекция с вируса на Ебщайн-Бар увеличава риска от лимфом на гръбначно-мозъчната течност. Вирусът на Ебщайн-Бар е по-известен като вирус причиняващ заболяването мононуклеоза. При други изследвания високи нива на цитомегаловирус са били открити в тъкан на мозъчен тумор. Значението на това откритие се изследва. При изследванията с животни е доказано, че някои други видове вируси причиняват мозъчни тумори. Но са необходими повече изследвания, за да се открие дали излагането на инфекции, вируси или алергени увеличава риска от мозъчен тумор при хората. Проучвания са доказали, че пациенти с обремененост от алергии или кожни заболявания, са с по-малка вероятност да развият глиомен тумор.

Електромагнитни полета. Повечето проучвания изследващи ролята на електромагнитните полета, като например от употребата на мобилни телефони, не показват връзка с увеличен риск от развиване на мозъчен тумор при възрастните. Но поради противоречивата информация по отношение на риска при децата, Световната здравна организация (СЗО) препоръчва ограничаване на употребата на мобилни телефони и насърчава употребата на хендс-фрий както за деца, така и за възрастни.

Раса и етнос. В САЩ хората от бялата раса са с по-голяма вероятност да развият глиомен тумор, но с по-малък шанс да развият менингиом, отколкото чернокожите. Също така, при жителите на северна Европа има два пъти по-голяма вероятност да развият мозъчен тумор, отколкото японците.

Йонизираща радиация. Предходно лечение на мозъка или главата с йонизираща радиация, включително рентгенови лъчи, е показало, че в някои случаи може да бъде рисков фактор за развиване на мозъчен тумор.

Нараняване на главата и припадъци. Сериозните травми на главата са били дълго изучавани по отношение на тяхната връзка с мозъчните тумори. Според някои проучвания има връзка между травма на главата и менингиом, но такава не съществува между травма на главата и глиомите. Дълго време припадъците са се свързвали с мозъчни тумори като причина, но поради факта, че мозъчният тумор може да причини припадъци, не е известно дали припадъците от своя страна увеличават риска от поява на мозъчен тумор, дали пристъпите се появяват заради тумора или дали лекарство за лечение на припадъци увеличава риска.  

N-нитрозо съединения. Някои проучвания за хранителни добавки и витамини показват, че хранителните N-нитрозо съединения могат да увеличат риска от образуване на мозъчни тумори както при децата, така и при възрастните. Хранителните N-нитрозо съединения се формират в тялото вследствие на нитрити и нитрати, намиращи се в някои преработени меса, цигарения дим и в козметични продукти. Необходими са обаче повече проучвания, за да се установи окончателна зависимост.

Излагане на вещества предизвикващи парализа. Според едно проучване в САЩ някои ветерани от войната в Персийския залив са изложени на по-голям риск от развитие на мозъчен тумор поради излагането им на вещества предизвикващи парализа. Но са необходими повече изследвания, за да се изведе окончателно доказателство.

 

 

Reprinted/adapted with permission. © 20xx American Society of Clinical Oncology. All rights reserved.

Адаптирани с разрешението на Американската Асоциация на Онколозите (ASCO). Всички права запазени.