Мозъчни тумори

Стадии на заболяването

Стадирането е начин да се опише къде се намира карциномът, дали и къде се е разпространил в тялото. Въпреки това не съществува препоръчителна схема за стадиране на мозъчните тумори при възрастни, тъй като повечето първични тумори обикновено не се разпространяват извън централната нервна система.

Прогностични фактори

За да се определи най-доброто лечение трябва да се определят както вида, така и степента на тумора. Съществуват няколко фактори, които помагат на лекарите да определят прогнозата и да съставят подходящ план за лечение:

Хистология на тумора. Както е описано в раздел Поставяне на диагноза, за да се изследва тумора се взема проба от неговата тъкан. Туморната хистология включва вида тумор, степента на развитие и допълнителни молекулярни характеристики. Всички тези фактори заедно ще помогнат на вашия лекар да разбере какво поведение ще има дадения тумор. Също така тези фактори могат да спомогнат да се избере вида лечение. Степента определя конкретни характеристики на тумора, които са обвързани със специфични резултати. Например лекарите могат да преценят дали туморните клетки се разрастват безразборно или дали има много мъртви клетки. Тумори с по-бърз темп на растеж се класифицират като тумори с по-висока степен. За повечето тумори важи правилото че, колкото по-ниска е степента на развитие, толкова по-добра е прогнозата.

При глиалните тумори, степента се определя от неговите микроскопски характеристики по следните критерии:

  • I-ва степен. Това е отделна група от тумори, които се наричат ювенилен пилоцитен астроцитом и субепендимом. Това са неинвазивни и бавно растящи тумори, които обикновено могат да бъдат премахнати чрез хирургична интервенция.
  • II-ра степен. Тези тумори не съдържат активно делящи се клетки или зони от мъртви клетки, наречени некрози, но имат много абнормални клетки. Тумори от втора степен са например астроцитомите, епендимомите или олигодендроглиомите.
  • III-та степен. Тези тумори биват стадирани на база на клетъчния тип. Например анапластичният астроцитом е тумор от трета степен, който съдържа делящи се клетки, но не и зони на некроза. За разлика от анапластичният олигодендроглиом и анапластичният епендимом, които също са тумори от трета степен, но имат мъртви клетки и зони на некроза.
  • IV-та степен. Обикновено глиобластомът е тумор от четвърта степен. Неговите клетки се делят активно, освен това при този вид тумор има разрастване на кръвоносните съдове и зони с мъртва тъкан.

Възраст на пациента. При възрастните, възрастта на пациента и неговата/нейната степен на функциониране, наречена функционален статус (виж отдолу) при диагностициране е един от най-добрите начини да се предвиди прогнозата за пациента. По принцип по-младите индивиди имат по-добра прогноза.

Размер на резидуалния тумор. Резекция е хирургичната операцията за премахване на тумора. Резидуалният тумор е остатъкът от тумора в тялото след хирургическа интервенция. Прогнозата е по-добра за пациента, когато целият тумор може да се отстрани по хирургически път. Съществуват 4 възможности за резекция:

  • Тотална туморна резекция: Целият тумор е премахнат. Въпреки това обаче може да са останали микроскопични клетки;
  • Субтотална туморна резекция: Голяма част от тумора е премахната;
  • Парциална туморна резекция: Само част от тумора е отстранена;
  • Само биопсия: Взета е само малка част, използвана за биопсия.

Локализация на тумора. Тумор може да се образува във всяка част на мозъка. Някои туморни разположения причиняват повече вреди от други, също така някои тумори се поддават по-трудно на лечение именно заради местонахождението си.

Функционален неврологичен статус. Лекарят ще тества доколко добре един пациент е способен да функционира и да изпълнява всекидневните си дейности като използва функционална скала за оценка, като например скалата на Карнофски (KPS) или ECOG PS.

Метастазиране на тумора. При възрастни, тумор, който се образува в мозъка или в гръбначния мозък, ако е злокачествен, рядко се разсейва в други части на тялото, но може да нарасне вътре в централната нервна система. Поради тази причина, с малки изключения, изследвания на други части на тялото не са необходими. Тумор, който се разпространява към други части на мозъка или гръбначния мозък, се обвързва с по-лоша прогноза.

Рецидивиращ тумор. Рецидивиращ тумор е този, който се възвръща след проведено лечение. Ако туморът се възвърне, тогава се провежда нова серия изследвания, за да се научи повече за степента на рецидив. Това са лабораторни и образни изследвания, които са подобни на тези, направени по време на поставяне на първоначалната диагноза.

Към момента факторите, описани отгоре са най-добрите индикатори за определяне на прогнозата на пациента. Както обсъдихме в раздела Поставяне на диагноза, в момента учените търсят биомаркери в туморната тъкан, които биха могли да направят мозъчните тумори по-лесни за диагностициране и да позволят определянето на стадия им в бъдеще. Учените също така се обръщат и към други генетични тестове, които могат да предрекат прогнозата на пациент. Възможно е тези инструменти някой ден да помогнат на лекарите да предвидят какъв е шанса даден мозъчен тумор да нарасне, да разработят по-ефикасни лечения и по-точно да предвидят прогнозата.

 

 

Reprinted/adapted with permission. © 20xx American Society of Clinical Oncology. All rights reserved.

Адаптирани с разрешението на Американската Асоциация на Онколозите (ASCO). Всички права запазени.