Лекарите и учените винаги търсят по-добри начини да се грижат за хората с НХЛ. За да постигнат научен напредък, лекарите създават изследователски проучвания с участието на доброволци, наречени клинични изпитвания. Всяко лекарство, което сега е одобрено от Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) и Европейската медицинска агенция (ЕМА), е тествано в клинични изпитвания. Клиничните изпитвания се използват за всички видове и етапи на НХЛ. Много се фокусират върху нови лечения, за да научат дали новото лечение е безопасно, ефективно и вероятно по-добро от съществуващите лечения. Тези видове изследвания оценяват нови лекарства, различни комбинации от лечения, нови подходи към лъчетерапия или хирургия и нови методи на лечение. Хората, които участват в клинични изпитвания, могат да бъдат едни от първите, които ще получат лечение, преди то да стане достъпно за обществеността. Въпреки това, има някои рискове при клинично изпитване, включително възможни странични ефекти и вероятност новото лечение да не работи. Хората се насърчават да говорят със своя екип за здравеопазване за плюсовете и минусите на присъединяването към конкретно проучване. Някои клинични проучвания изследват нови начини за облекчаване на симптомите и страничните ефекти по време на лечението. Други изучават начини за управление на късните ефекти, които могат да се случат дълго време след лечението. Говорете с Вашия лекар за клинични изпитвания за симптоми и странични ефекти.
Хората решават да участват в клинични изпитвания по много причини. За някои хора клиничното изпитване е най-добрият вариант за лечение. Тъй като стандартните лечения не са перфектни, хората често са готови да се сблъскат с допълнителната несигурност от клинично изпитване с надеждата за по-добър резултат. Други хора доброволно участват в клинични изпитвания, защото знаят, че тези проучвания са начин да допринесат за напредъка в лечението на НХЛ. Дори и да не се възползват пряко от клиничното изпитване, тяхното участие може да е от полза за бъдещи пациенти с НХЛ.
Застрахователното покритие и разходите за клинични изпитвания се различават според местоположението и проучването. При някои програми част от разходите за участие в клиничното изпитване се възстановяват. В други не са. Важно е първо да говорите с изследователския екип и вашата застрахователна компания и/или здравноосигурителна каса, за да научите дали и как ще бъде покрито вашето лечение в клинично изпитване. Научете повече за здравното осигуряване на клиничните изпитвания.
Понякога хората имат опасения, че в клинично изпитване може да не получат лечение, като им бъде дадено плацебо или „захарно хапче“. Когато се използват, плацебо обикновено се комбинира със стандартно лечение в повечето клинични проучвания за рак. Участниците в проучването винаги ще бъдат информирани кога в проучването се използва плацебо. Научете повече за плацебо в клинични проучвания за рак.
За да се присъединят към клинично изпитване, хората трябва да участват в процес, известен като информирано съгласие. По време на информирано съгласие лекарят трябва:
Клиничните изпитвания също имат определени правила, наречени „критерии за допустимост“, които помагат за структурирането на изследванията и предпазват пациентите. Вие и изследователският екип ще прегледате внимателно тези критерии заедно.
Хората, които участват в клинично изпитване, могат да спрат да участват по всяко време по лични или медицински причини. Причините могат да включват, че новото лечение не работи или има сериозни странични ефекти. Клиничните изпитвания също се наблюдават отблизо от експерти, които следят за проблеми с всяко изследване. Важно е хората, участващи в клинично изпитване, да говорят със своя лекар и изследователи за това кой ще им осигурява лечението и грижите по време на клиничното изпитване, след приключване на клиничното изпитване и/или ако решат да напуснат клиничното изпитване преди края му .
Намиране на клинично изпитване
Посъветвайте се с вашия медицински екип, ако желаете да се включите в клинично проучване.
Преведено и редактирано от д-р Жанет Райчева
Reprinted/adapted with permission. © 20xx American Society of Clinical Oncology. All rights reserved.
Адаптирани с разрешението на Американската Асоциация на Онколозите (ASCO). Всички права запазени.