Рисковият фактор повишава опасността от появата на рак. Въпреки че рисковите фактори повлияват развитието на рака, повечето от тях не причиняват поотделно злокачествено заболяване. Дори при наличие на множество рискови фактори, някои хора никога не се разболяват от рак, докато други развиват това заболяване и без рискови фактори. Ако сте информирани за рисковите фактори и говорите за тях с личния си лекар, ще имате възможност да прецените какъв начин на живот да водите и да вземате адекватни решения за собственото си здраве.
Повечето злокачествени тумори, засягащи гърдите, са спорадични, т.е. развиват се от случайна увреда на някой ген след раждането на човека. Няма опасност този ген да се унаследи от следващото поколение.
Наследствените карциноми на гърда са по-рядко срещани – 5-10%. Един карцином е наследствен, когато определени промени в гените, наречени мутации, се предават в семейството от едно поколение на следващо. Много често мутациите се появяват в т.нар. тумор-подтискащи гени, както е в случая с гените BRCA1 и BRCA2. Тези гени предотвратяват неконтролирания растеж на клетките и видоизменението им в ракови. Но когато в тези клетки има налични мутации, те се разрастват без контрол.
Определяйки риска за развиване на рак на гърдата, трябва да се има предвид, че повечето заболели нямат налични рискови фактори или болен от семейството си. От друга страна, множество рискови фактори благоприятстват развитието на това заболяване. Следователно всяка една жена трябва сама да прави редовни прегледи на гърдите си и да следи за промени. Трябва да се правят редовни профилактични прегледи при лекар и мамографии – рентгенови снимки на гърдите, чрез които често се откриват тумори, все още прекалено малки за напипване с ръка (палпация).
Най-честите рискови фактори, които могат да доведат до рак на гърдата са:
Има и други гени, които могат да доведат до карцином на гърда. Нужни са допълнителни изследвания, за да се установи как те увеличават риска за развиване на злокачествено заболяване, тъй като е известен факт, че човек може да унаследи генна мутация, но да не развие рак на гърдата. Изследват се и други гени, които могат да са причина за възникване на заболяването.
Генетичните изследвания, които се извършват чрез взимане на кръв, могат да открият наличието на известни мутации, каквито са тези в BRCA1- и BRCA2-гените и други наследствени синдроми. Тези изследвания обаче не са препоръчителни за всеки. Те се правят само след консултиране с лекуващия лекар и специалист по медицинска генетика.
Ако една жена е носител на генетична мутация, има определени стъпки, които да следва, за да намали риска от развитие на рак на гърдата или на яйчниците. Тя може да има нужда от различна профилактика, в сравнение с препоръчаната за всички – например да си прави профилактични прегледи по-често и да започне с тях от по-ранна възраст.
Алкохолът е друг ключов фактор в ежедневието. Употреба на повече от 1-2 чаши алкохол (бира, вино и спиртни алкохоли) на ден повишава риска от заболяване от рак на гърдата, както и риска от рецидив (завръщане) на болестта след преминало лечение.
Няма доказателства за връзка между храненето и развитието на карцинома на гърда. Въпреки това, приемането на повече плодове и зеленчуци и по-малко животински мазнини се препоръчва.
Съществуват различни фактори, причиняващи различни видове карциноми. Все още се търсят други, неизвестни досега фактори, свързани с появата на рака на гърдата. Въпреки че няма доказан начин, по който напълно да се предотврати това заболяване, можете да сведете риска за появата му до минимум.
Мастектомия. Жени с установени BRCA1- или BRCA2-генетични мутации, които значително повишават риска за рак на гърда, може да помислят за възможността за превантивно премахване на двете гърди. Процедурата се нарича профилактична мастектомия и намалява риска от развитие на рак на гърда с 95%. Жените с тези мутации могат също и да обмислят превантивното премахване на яйчниците и Фалопиевите (маточните) тръби. Тази процедура намалява риска от рак на яйчниците, както и от рак на гърдата, като се прекратява произвеждането на естроген от яйчниците. Разговаряйте с вашия лекар за възможните физиологични и емоционални последствия при взимане на решение за подлагане на тези процедури.
Химиопревенция. Жени с повишен риск за рак на гърда може да вземат решение за провеждане на химиопревенция. Това е терапия, която използва лекарства, блокиращи производството на някои хормони в организма, с цел намаляване на риска от рак. Лекарства като тамоксифен (Nolvadex, Soltamox) и ралоксифен (Evista) са одобрени от Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) за намаляване на риска за развитие на рак. Важно уточнение е, че тези лекарства не са химиотерапия, а се наричат селективни модулатори на естрогенните рецептори (SERM). Действието им е свързано с блокиране на естрогенните рецептори в определени тъкани. Тамоксифен може да се приема от пременопаузални и постменопаузални жени. Ралоксифен е одобрен за прием само от постменопаузални жени. Всяко едно лекарство от групата си има своите странични ефекти. Консултирайте се с лекар за това дали може да се възползвате от този вид превенция.
Ароматазните инхибитори са друга група лекарства, които снижават риска от рак на гърда. Те блокират образуването на естроген в органи и тъкани, различни от яйчниците, и така намаляват количеството на хормона в женския организъм. Например ароматазният инхибитор екземестан (Aromasin) показва много добри резултати при намаляването на риска на карцинома на гърда. Тези лекарства се използват от постменопаузални жени.
Смята се, че други видове лекарства като статини, които намаляват нивата на холестерол в организма, и метформин, използван предимно при лечение на диабет, също могат да намалят риска за развитие на рак на гърдата.
Начин (стил) на живот. Един от начините да намалим риска си за рак на гърда е редовната физическа активност. Препоръчително е да се извършва умерено или интензивно движение от 30 до 60 минути всеки ден. Други начини са поддържане на здравословно телесно тегло, ограничаване на приема на алкохол и избягване на постменопаузална хормонална терапия, която да смекчи симптомите на този специфичен период. Кърменето е още една възможност за намаляване на риска от рак на гърда.
Reprinted/adapted with permission. © 20xx American Society of Clinical Oncology. All rights reserved.
Адаптирани с разрешението на Американската Асоциация на Онколозите (ASCO). Всички права запазени.