Стадирането е начин, по който се описва заболяването - къде се намира ракът, дали или къде се е разпространил, засегнал ли е други части на тялото.Установяването на стадия на заболяването помага на лекаря в определяне на прогнозата на пациента и избора на най-подходящо лечение. Имайте предвид, че за различните видове карцином системата за стадиране може да бъде различна.
Един от инструментите, които лекарите използват за описание на стадия е TNM-системата. Използват се получените резултати от направените диагностични изследвания, за да отговорят на следните въпроси:
Резултатите се комбинират, за да се определи стадия на рака. Съгласно тази класификация има 5 стадия: стадий 0 (нула) и стадий I до IV (от 1 до 4). Стадирането подпомага формирането на общ начин за описание на рака, така че лекарите да могат да работят съвместно и да планират най-доброто лечение.
Буквата T плюс цифра (0 до 4) се използва за описание на размера и местоположението на тумора. Някои етапи също са разделени на по-малки групи, които помагат да се опише туморът още по-подробно.TX: Първичният тумор не може да бъде оценен.Т0: Няма доказателства за наличие на първичен туморТis: Това е състояние, наречено карцинома ин ситу (in situ). Ракът се намира само в клетките на повърхността на вътрешния слой на стомаха, наречен епители е се е разпространил в други слоеве на стомаха.Т1: Туморът се е разпространил във вътрешните слоеве на стената на стомаха (ламина проприя, мусколарис мукозе, субмукоза)T1a: Туморът е нараснал в ламина проприя и/или в мускуларис мукозе.T1b: Туморът е прораснал в субмукозата.Т2: Туморът засяга мускуларис проприа - мускулния слой на стомаха.Т3: Туморът преминава през всички слоеве на мускулната и засяга съединителната тъкан, но не и обвивката на стомаха, наречена перитонеум, както и серозата, която представлява външният слой на стомаха.Т4: Туморът е преминал през всички слоеве на мускулната тъкан, стигнал е до съединитeлната тъкан, засяга перитонеалната обвивка или серозата, или органите в съседствоT4a: Туморът е прораснал в серозата.T4b: Туморът е прораства в съседни органи.
"N" в TNM-системата обозначава лимфните възли. Лимфните възли в корема се наричат регионални лимфни възли. Лимфните възли в други части на тялото се наричат далечни лимфни възли. Общата прогноза за пациентите с рак на стомаха се основава на броя на регионалните лимфни възли, показващи признаци на метастазирал рак.NX: Регионалните лимфни възли не могат да бъдат оценени.N0 :Ракът не се е разпространил в регионалните лимфни възли.N1: Ракът се е разпространил в 1 до 2 регионални лимфни възела.N2: Ракът се е разпространил в 3 до 6 регионални лимфни възела.N3: Ракът се е разпространил в 7 или повече регионални лимфни възли.N3a: Ракът се е разпространил в 7 до 15 регионални лимфни възли.N3b: Ракът се е разпространил в 16 или повече регионални лимфни възли.
"М" в системата TNM показва дали ракът се е разпространил в други части на тялото, наречено далечни метастази.MX: Далечните метастази не могат да бъдат оценени.M0 Ракът не се е разпространил в други части на тялото.М1: Ракът се е разпространил в друга част или части от тялото.
Лекарите определят етапа на рака чрез комбиниране на класификациите T, N и M.
Стадий 0: Това също се нарича карцинома ин ситу (in situ). Ракът се среща само на повърхността на епитела. Ракът не е прораснал в други слоеве на стомаха. Този етап се счита за ранен рак (Tis, N0, M0).
Стадий IA: Ракът е прораснал във вътрешния слой на стената на стомаха, но не се е разпространил в лимфните възли или други органи (T1, N0, M0).
Стадий IB: Ракът на стомаха се нарича етап IB в някое от тези две условия:
Стадий IIА: Ракът на стомаха е стадий IIА за всяко едно от изброените състояния:
Стадий IIБ: Рак на стомаха е стадий IIB за всяко едно от тези състояния:
Стадий IIIA: Ракът на стомаха е стадий IIIA за всяко едно от тези състояния:
Стадий IIIБ: Ракът на стомаха е стадий IIIB за всяко от следните състояния:
Стадий IIIC: Ракът на стомаха е в стадий IIIC при всяко от следните състояния:
Стадий IV: Стадий IV рак на стомаха описва рак от всякакъв размер, който се е разпространил в отдалечени части на тялото в допълнение към областта около стомаха (всеки T, всеки N, M1).
Рецидивиращ рак: Рецидивиращият рак е този, който се е завърнал след лечение. Може да е локален рецидив, което означава, че ракът се е върнал на мястото, откъдето е започнал. Или може да е далечна метастаза. Ако ракът се върне, ще се проведат нови изследвания, сходни с тези, направени по време на първоначалната диагноза.
Reprinted/adapted with permission. © 20xx American Society of Clinical Oncology. All rights reserved.
Адаптирани с разрешението на Американската Асоциация на Онколозите (ASCO). Всички права запазени.
Преведено и редактирано от д-р Надя Накова.