Грижата за хората с рак не свършва, когато противотуморната терапия приключи. След края на лечението ще продължавате да виждате болничния екип, който се грижи за вас. Те ще ви наблюдават, за да установят дали ракът ще се завърне, да повлияват появили се странични ефекти и да следят общото ви здравословно състояние.
Лекарят ще ви назначи специален план за диспансерно проследяване. Той може да включва редовни физикални прегледи и / или медицински изследвания, за да се наблюдава вашето възстановяване. Този план е обикновено базиран на медицински стандарти за специфичния вид рак. Ще се вземат в предвид и персоналните ви нужди и предпочитания.
След края на лечението на рака, пациентът се диспансеризира. В диспансерния кабинет той се наблюдава и му се назначават изследванията, посочени горе. Редовното посещаване на диспансерните прегледи помага на пациентите да се чувстват уверени в завръщането си към нормалното си ежедневие.
Една от целите на проследяването е следенето за появата на рецидив. Рецидивът е тумор, който се е завърнал след лечението. Това се случва, защото малки участъци с ракови клетки може да останат в тялото и те да не могат да се открият с нито едно изследване. Тези клетки могат да нараснат по брой и да образуват туморна маса, която да стане видима при извършването на изследвания и да причинява различни симптоми.
Шансът за рецидивиране зависи от вида на рака, с който пациентът е диагностициран. Видът на тумора често определя времето и мястото на появата на рецидива. За съжаление, не е възможно лекарите да предскажат при кого заболяването ще се завърне. Лекар, който е запознат с вашата медицинска история, може да ви даде по-детайлна информация за вашия риск от рецидив.
По време на диспансерното проследяване лекарят ще ви пита различни въпроси, свързани с вашето здраве. Някои пациенти може да имат назначени кръвни или образни изследвания, като част от проследяването. Видовете изследвания, които ще се извършват зависят от:
В допълнение, лекарят може да ви препоръча да следите за определени симптоми, свързани с рецидив.
Повечето хора очакват да имат странични ефекти по време на лечението. Често е изненадващо за тях, че някои нежелани ефекит могат да продължат и след периода на лечение. Те се наричат дълготрайни странични ефекти. В допълнение, друг вид странични ефекти, наречени късни, могат да се развият месеци и дори години след края на лечението. Дълготрайните и късните странични ефекти могат да включват както физически, така и емоционални промени.
Обсъдете с лекуващия лекар какъв е риска за развитие на дългострайни странични ефекти. Този риск се определя от вида на рака, проведеното лечение и общото здравословно състояние на пациента. Ако сте имали лечение, за което е известно, че предизвиква специфични късни ефекти, лекарят може да назначи специални изследвания като:
Важно е да се консултирате с лекаря за подходящите за вас изследвания, в зависимост от медицинската ви история.
Това са въпроси, които могат да бъдат полезни, когато разговаряте с лекаря, който води диспансерното ви проследяване: