Мултиплен миелом

Рискови фактори и превенция

На тази страница ще намерите информация относно рисковите фактори, които увеличават вероятността от развитие на заболяването. Въпреки, че рисковите фактори повлияват развитието на рак, те не го причиняват директно. Някои хора с повече рискови фактори никога не се разболяват от рак, докато други заболяват и без налични рискови фактори. Но познаването на вашите рискови фактори и обсъждането им с лекар може да ви бъде от полза за изграждане на здравословни навици и начин на живот.

Причините за мултиплен миелом са все още неясни. Към момента не е ясно дали и как може да бъде предотвратено това заболяване. Не е ясно и какви могат да бъдат потенциалните рискови фактори за развитието.

Въпреки, че генетичните мутации, причиняващи мултиплен миелом са установени и те не се унаследяват, фамилната обремененост остава рисков фактор. Роднини от първа линия с мултиплен миелом имат 2 до 4 пъти увеличен риск от развитие на заболяването. Роднини от първа линия са родители, братя и сестри. Въпреки това, рискът за семейството остава между 2% - 3%.

Следващите фактори могат да бъдат наречени „рискови“ за повишаване на вероятността за развитие на заболяване.

  • Възраст. Мултипленият миелом се развива обикновено при хора над 60 – годишна възраст. Средната възраст при поставяне на диагнозата е 70 г. Едва около 2% от случаите се установява болестта при хора под 40 г.

  • Раса. Мултипленият миелом се среща около два пъти по – често при хора от черната раса, спрямо бялата. Причините за това са все още неясни, въпреки че е установена висока честота в държавите от Близкия изток, Северна Африка и Средиземноморието.

  • Експозиция на радиация или химически вещества. Хора, които са били в контакт с азбест, бензен, пестициди и други химически продукти могат да бъдат в по-висок риск спрямо други. Хора, в сферата на дървообработка, изработване на мебели и хартия също са в по-рисковата група. Установена е по-висока честота на мултиплен миелом при пожарникари, както и такива, работещи с хербициди.

  • Лична история. Хора, с история за плазмоцитом в миналото са изложени на по – висок риск от заболяването мултиплен миелом.

  • Моноклонална гамопатия с неясна генеза (МГНГ). Както вече беше обяснено във „Въведение“, човек с малко количество М-протеин в кръвта има 1% - 2% шанс от развитие на мултиплен миелом, лимфом или друго злокачествено заболяване на кръвта – макроглобулинемия на Валденщрьом.

  • Пол. Мултипленият миелом е с по – висока честота при мъже.



    Reprinted/adapted with permission. © 20xx American Society of Clinical Oncology. All rights reserved.

    Адаптирани с разрешението на Американската Асоциация на Онколозите (ASCO). Всички права запазени.