Рак на черен дроб

Какви са вариантите за лечение?

Този раздел ви информира за лечението, което е стандарт при халатоцелуларен карцином. "Стандарт " обединява най-добрите медицински практики. При вземането на решение относно лечението си, пациентите се насърчават да обмислят и включването им в клинични изпитвания като опция. Клиничното изпитване изследва нов подходи за лечението. Лекарите проследяват безопасността и ефикасността на новото лечение, сравнявайки го със стандартното лечение. Клиничните изпитвания могат да тестват ново лекарство или нова комбинация от стандартни лекарства или нови дози на стандартни лекарства или други лечения.  

В областта на онкологичните заболявания, различни видове лекари често работят заедно, за да създадат цялостен план за лечение на пациента, който съчетава различни методи. Това се нарича мултидисциплинарен екип.  

Препоръките за лечение зависят от няколко фактора: 

  • Какъв процент от черния дроб е засегнат от рака;
  • Дали ракът се е разпространил;
  • Предпочитанията на пациента и общото му състояние;
  • Функцията на остатъчния чернодробен паренхим.

Когато туморът се открие в ранен стадий и черният дроб на пациента работи добре, лечението е насочено към елиминиране на рака. Планът за лечение включва и третиране на симптомите и нежеланите реакции. Когато ракът на черния дроб се открие на по-късен етап или черният дроб на пациента не работи добре, пациентът и лекарят трябва обсъдят целите на всяка препоръка. На този етап целта на лечението може да се съсредоточи върху забавянето на растежа на рака и облекчаването на симптомите с цел подобряване на качеството на живот. 

Различните варианти за лечение, насочени към болестта, могат да бъдат групирани според това дали могат да излекуват рака или да подобрят преживяемостта на пациента. Отделете време, за да научите за Вашите възможности за лечение и не забравяйте да зададете въпроси за нещата, които са останали неясни. Говорете с Вашия лекар относно целите на лечението и каква е прогнозата и очакваните резултати. 

Лечение, насочено към елиминиране и потенциално лечение на хепатоцелуларния карцином (ХЦК)

Тези методи се препоръчват, при тумори открити в ранен етап на развитие. Тези подходи може да не се използват при пациенти с напреднал стадий на заболяването. Те включват хирургични методи, радиочестотна аблация, перкутанно инжектиране на етанол и лъчелечение. 

Оперативна намеса

Туморна ексцизия е премахването на тумора, заедно с част от заобикалящите го здрави тъкани, по време на операция. Това е най-успешното лечение за това заболяване, особено при пациенти с добра чернодробна функция и тумори, които могат безопасно да бъдат отстранени от черния дроб. Операцията не е вариант, ако туморът заема голяма част от черния дроб, чернодробната функция е нарушена, при разпространение на тумора извън черния дроб или при други тежки съпътстващи заболявания. Хирург онколог е лекар, специализирал в лечение на рак чрез оперативна намеса. Хепатобилиарните хирурзи имат специализирано обучение по хирургия на черния дроб и панкреаса. Те участват в операциите по чернодробна трансплантация. Преди операцията говорете с вашия екип за възможните следоперативни усложнения. 

За лечение на хепатоцелуларен карцином се използват два вида хирургия: 

Хепатектомия

Когато се отстрани част от черния дроб, операцията се нарича хепатектомия. Хепатоктомия може да се направи само ако ракът е в един сегмент от черния дроб и черният дроб функционира добре. Останалата част от черния дроб поема функциите на целия черен дроб. Черният дроб може да достигне нормалния си размер в рамките на няколко седмици. Хепатектомията може да не е възможна, ако пациентът е развил цироза, дори ако туморът е малък. 

Страничните ефекти на хепатектомията могат да включват болка, обща слабост, умора и временна чернодробна недостатъчност. Медицинският Ви екипът ще следи за признаци на кървене, инфекция, чернодробна недостатъчност или други проблеми, които се нуждаят от незабавна намеса. 

Чернодробна трансплантация

Понякога се прави чернодробна трансплантация. Тази процедура е възможна само когато ракът не се е разпространил извън черния дроб и е намерен подходящ донор и са изпълнени много специфични критерии по отношение на размера и броя на туморните огнища. Тези критерии обикновено са единичен тумор, който е 5 см или по-малък или 3 или по-малко тумори, всички от които са по-малки от 3 см. Важно е да се разбере, че броят на наличните чернодробни донори е много ограничен, така че трансплантацията не винаги е опция. 

След трансплантацията, пациентът ще бъде наблюдаван внимателно за признаци за отхвърляне на новия черен дроб или завръщане на туморния процес. Пациентът трябва да взема лекарства, за да се предотврати отхвърлянето. Тези лекарства могат да причинят нежелани реакции, като подпухналост на лицето, високо кръвно налягане или повишено окосмяване на тялото. Чернодробната трансплантация има значителен риск от сериозни усложнения, включително смърт от инфекция или отхвърляне на донорния черен дроб. 

Чернодробната трансплантация е особено ефективно лечение за хора с малък тумор, защото трансплантацията премахва тумора и увредения черен дроб. Трябва да се има предвид, че донорите са малко, а хората, които чакат за чернодробна трансплантация, може да чакат с години. През това време заболяването може да се влоши.  

Радиочестотна аблация (РЧА)

РЧА и микровълновата терапия използват топлина за унищожаване на раковите клетки. Тези методи могат да бъдат прилагани през кожата, чрез лапароскопия или по време на операция, докато пациентът е под упойка. Това лечение се нарича още термична аблация. 

Перкутанно инжектиране на етанол

Перкутанното инжектиране на етанол е, когато алкохолът се инжектира директно в тумора на черния дроб, за да го унищожи. Страничните ефекти включват треска и болка след процедурата. Обикновено процедурата е проста, безопасна и особено ефективна за тумори по-малки от 3 см. Въпреки това, ако етанолът напусне черния дроб, човек може да има кратка, но силна болка. Тази опция се използва рядко и до голяма степен е заменена от радиочестотната аблация. 

Лъчетерапия

Лъчетерапията използва високоенергийни рентгенови лъчи или други йонизиращи частици за унищожаване на раковите клетки. Лекар, специализиал в радиационната терапия за лечение на рак, се нарича лъчетерапевт. 

Стереотактична лъчева терапия (SBRT)

SBRT е термин, който описва метод за доставяне на високи дози радиация в тумора, като същевременно се ограничава количеството радиация в здравите тъкани. Това е важно, защото здравата чернодробна тъкан може да бъде увредена от високи дози радиация. SBRT ефективно третира тумори, които са до 5 см или по-малки. Въпреки това, тази терапия все още се счита за експериментална, в сравнение с радиочестотната аблация, тъй като няма много налична информация за нейната дългосрочна ефективност.

Нежеланите реакции могат да включват увреждане на стомаха и белите дробове. Тези нежелани реакции обаче често могат да бъдат предотвратени. Говорете с вашия медицински екип за възможните нежелани реакции.  

Лечение, насочено към пациенти, с цел удължаване на преживяемостта и качеството на живота

Ако лекарят смята, че ракът не може да бъде излекуван, използвайки изброените по-горе методи, той може да препоръча една от следните опции с цел свиване на тумора и / или забавяне на туморния растеж. Въпреки че тези лечения най-вероятно няма да премахнат рака, те са показали, че подобряват преживяемостта на пациента. 

Хемоемболизация и радиоемболизация за заболяване, ограничено до черния дроб

Хемоемболизацията е вид химиотерапевтично лечение, подобно на чернодробна артериална инфузия. Химиотерапията е използването на лекарства за унищожаване на раковите клетки, обикновено чрез предотвратяване на растежа, деленето и създаването на повече клетки. По време на тази процедура лекарствата се инжектират в чернодробната артерия и потокът на кръвта през артерията се блокира за кратко, така че химиотерапията остава в тумора по-дълго. Блокирането на кръвоснабдяването на тумора също унищожава раковите клетки.

Освен че се използва като основно лечение на хепатоцелуларен карцином, хемоемболизацията може да се използва за забавяне на растежа на тумора при пациенти, които са в списъка на чакащите за чернодробна трансплантация.

 

Радиоемболизацията е подобна на хемоемболизацията, с изключение на това, че по време на радиоемболизация лекар поставя радиоактивни перли в артерията, която снабдява тумора с кръв. Перлите провеждат лъчетерапия директно в тумора, когато попаднат в малките кръвоносни съдове на тумора.

 

Системна терапия за напреднал  хепатоцелуларен карцином (актуализиран 11/2020)         

Системната терапия е използването на лекарства за забавяне на растежа или убиване на раковите клетки. Лекарствата циркулират през тялото и следователно могат да достигнат ракови клетки в цялото тяло. Системните терапии обикновено се предписват от медицински онколог, лекар, специализиран в лечението на рак чрез медикаменти. Общите начини за системно лечение включват интравенозни инфузии, мускулни или подкожни инжекции или в хапчета (таблетки или капсули), които се приемат през устата.

Видовете системни терапии, използвани за напреднал хепатоцелуларен карцином, включват:

  • Таргетна терапия
  • Имунотерапия

Лечението от първа линия е първоначалното лечение. Опциите за терапия от първа линия за напреднал хепатоцелуларен карцином включват:

Прицелна (таргетна) терапия със Сорафениб или ленватиниб може да се предложи на хора, които не могат да приемат атезолизумаб с бевацизумаб, които са блокери на ангиогенезата (образуване на нови кръвоносни съдове). Вижте повече в „Таргетни терапии“ по-долу.

Прилагат се лекарства от втора линия, ако лечението от първа линия не работи. Възможностите за терапия от втора линия за напреднал хепатоцелуларен карцином включват:

  • Сорафениб
  • Ленватиниб
  • Кабозантиниб
  • Регорафениб
  • Рамуцирумаб
  • Комбинация от Атезолизумаб и Бевацизумаб
  • Пембролизумаб  или Ниволумаб които са вид лекарства, наречени чек-пойнт инхибитори.

Тази информация се основава на насоките на ASCO, „Системна терапия за напреднал хепатоцелуларен карцином“.

Таргетните терапии и имунотерапии са разгледани по-подробно нататък в темата. Човек може да получи едновременно системна терапия или комбинация от системни терапии, давани едновременно. Те могат също да бъдат дадени като част от план за лечение, който включва операция и / или лъчетерапия. Лекарствата, използвани за лечение на рак, непрекъснато се оценяват. Вашият лекар може да предложи клинични изпитвания, които изучават нови начини за лечение на хепатоцелуларен карцином.

Разговорът с Вашия лекар  е често пъти най-добрият начин да научите за лекарствата, които могат да Ви бъдат предписани, тяхното действие и потенциални странични ефекти. Също така е важно да уведомите Вашия лекар, ако приемате други лекарства или лекарства без рецепта или добавки. Билки, добавки и други лекарства могат да взаимодействат с медикаментите срещу рак.

Комбинацията от Бевацизумаб с Атезолизумаб  може да се предложи на някои пациенти с напреднал хепатоцелуларен карцином.

Таргетна терапия

Таргетната терапия е медикаментозно лечение, насочено към специфичните за рака гени, протеини или тъканната среда, която допринася за растежа и оцеляването на рака. Този тип лечение блокира растежа и разпространението на раковите клетки, като същевременно ограничава увреждането на здравите клетки.

Последните проучвания показват, че не всички тумори имат еднакви гени. За да намери най-ефективното лечение, Вашият лекар може да проведе тестове за идентифициране на гени, протеини и други фактори във вашия тумор. Това помага на лекарите да съчетават по-добре всеки пациент с най-ефективното лечение, когато е възможно. Освен това сега се провеждат много изследователски проучвания, за да се разбере повече за специфични молекулни мишени и нови лечения, насочени към тях. Научете повече за основите на целевите лечения.

За хепатоцелуларния карцином лекарствата против ангиогенеза са най-често срещаният тип таргетна терапия. Терапията срещу ангиогенезата е фокусирана върху спирането на ангиогенезата, която е процес на създаване на нови кръвоносни съдове. Тъй като туморът се нуждае от хранителните вещества, доставяни от кръвоносните съдове, да растат и да се разпространяват, целта на антиангиогенезните терапии е да принуди тумора да „гладува“.

Някои антиангиогенезни терапии са индицирани за хора с нерезектабилен карцином. Нерезектабилен означава, че операцията не е възможна.

Терапиите против ангиогенеза включват:

Бевацизумаб с Атезолизумаб. През 2020 г. Американската агенция по храните и лекарствата одобри комбинацията от таргетната терапия срещу ангиогенеза, Бевацизумаб, с Атезолизумаб, имунотерапевтично лекарство, за хора с невъзстановим или метастатичен карцином, които не са получавали предишно лечение на рак с помощта на лекарства. Страничните ефекти на Бевацизумаб включват високо кръвно налягане, болки в гърба, главоболие и вкусови промени. За разлика от много антиангиогенезни терапии, които се приемат като хапчета, Бевацизумаб се прилага интравенозно.

Ленватиниб. През 2018 г. Агенцията по лекарствата одобри друга прицелна терапия срещу ангиогенеза, наречена Ленватиниб. Това лекарство е одобрено като първо лечение на хепатоцелулаен карцином, което не може да бъде отстранено чрез операция. Най-честите нежелани реакции на това лекарство включват високо кръвно налягане, умора, диария и аномалии на щитовидната жлеза.

Сорафениб. Сорафениб се използва за лечение на напреднал чернодробен карцином, който не може да бъде напълно отстранен с операция. Приема се като хапче, което се поглъща (през устата). Най-честите нежелани реакции на Сорафениб включват диария, умора и някои кожни проблеми, заедно с други по-редки.

Рамуцирумаб. Рамуцирумаб е друга терапия против ангиогенеза, одобрена за лечение на хепатоцелуларен карцином, която има високи нива на туморния маркер Алфафетопротеин за пациенти, които вече са получавали Сорафениб. Най-честите нежелани реакции на Рамуцирумаб включват умора, коремна болка и гадене.

Кабозантиниб. През 2019 г. Агенцията по лекарствата одобри употребата на кабозантиниб за лечение на хепатоцелуларен карцином за хора, които преди това са получавали сорафениб. Страничните ефекти на кабозантиниб включват диария, умора, намален апетит и гадене.

Регорафениб. През 2017 г. Агенцията по лекарствата одобри използването на друга прицелна терапия;регорафениб, за лечение на хора с хепатоцелуларен карцином, които преди са били лекувани със сорафениб. Регорафениб също инхибира ангиогенезата и се използва също за лечение на колоректален рак и стомашно-чревни стромални тумори. Приема се като хапче, което се поглъща (през устата). Страничните ефекти включват диария и кожни проблеми.

Говорете с Вашия лекар за възможните нежелани реакции на всяко конкретно лекарство и как те могат да бъдат контролирани.  

Имунотерапия (актуализирана 11/2020)

Имунотерапията, наричана още биологична терапия, е предназначена да промени естествените защитни сили на организма за борба с рака. Той използва материали, направени от тялото или в лаборатория, за да подобри, насочи или възстанови функцията на имунната система. Един често срещан вид имунотерапия се нарича чек-пойнт инхибитори. Те действат, като блокират пътищата, които иначе биха позволили на рака да се скрие от имунната система.

Имунотерапията включват:

Ниволумаб. През 2017 г. Агенцията по лекарствата одобри имунотерапия, наречена Ниволумаб за лечение на хепатоцелуларен карцином. Ниволумаб може да се използва за лечение на пациенти, които вече са били лекувани със сорафениб, който е вид прицелна (таргетна) терапия.

Пембролизумаб. През 2018 г. Агенцията по лекарствата одобри имунотерапията с пембролизумаб за лечение на хора с хепатоцелуларен карцином. Подобно на ниволумаб, пембролизумаб може да се използва за лечение на хора, които преди са били лекувани със сорафениб. Пембролизумаб принадлежи към групата на т.нар. чек-пойнт инхибитори.

Ниволумаб с Ипилимумаб. През 2020 г. Агенцията по лекарствата одобри използването на комбинацията от ниволумаб с друго лекарство за имунотерапия, наречено ипилимумаб, за лечение на пациенти с хепатоцелуларен карцином, които вече са лекувани със сорафениб. Както ниволумаб, така и ипилимумаб са чек-пойнт инхибитори..

Атезолизумаб с бевацизумаб. През 2020 г. Агенцията по лекарствата одобри използването на комбинацията от атезолизумаб (лекарство от групата на имунотерапия) с бевацизумаб (лекарство от групата на таргетната терапия) за хора с нерезектабилен или метастатичен хепатоцелуларен карцином, които не са получавали предишно медикаментозно лечение. Нерезектабилен означава, че операцията не е опция. Атезолизумаб е чек-пойнт инхибитор, а бевацизумаб е антиангиогенезна терапия.

Други лекарства за имунотерапия все още се изучават в клинични изпитвания. Различните видове имунотерапия могат да причинят различни странични ефекти. Честите нежелани реакции включват кожни реакции, грипоподобни симптоми, диария и промени в теглото. Говорете с вашия здравен екип за възможни нежелани реакции за препоръчаната за вас имунотерапия. Научете повече за основите на имунотерапията.

Клинични изпитвания

В допълнение към описаните по-горе възможности за лечение, лекарят може да предложи участие в клинично изпитване, което оценява нов подход за лечение на ХЦК. Това е особено важно за пациентите, тъй като вариантите за лечение на напреднало заболяване са много ограничени и има редица текущи изследвания, които търсят нови възможности за лечение.  

Овладяване на симптомите и нежеланите реакции

Ракът и неговото лечение често причиняват странични ефекти. В допълнение към леченията, предназначени за забавяне, спиране или елиминиране на рака, важна част от грижите за рака е облекчаването на  симптомите и нежеланите реакции на пациента. Този подход се нарича палиативна грижа и цели поддържането на пациента в комфорт с неговите физически, емоционални и социални нужди. 

Палиативна грижа е всяко лечение, което се фокусира върху намаляване на симптомите, подобряване на качеството на живот и подпомагане на пациентите и техните семейства. Всяко лице, независимо от възрастта, вида и стадия на рака, може да получи палиативни грижи. Симптоматичното и палиативно лечение трябва се стартира възможно най-рано в процеса на лечение на рак. Всъщност пациентите, които получават и двете едновременно, често имат по-малко тежки симптоми, по-добро качество на живот и съобщават, че са по-доволни от лечението. 

Палиативните грижи варират широко и често включват медикаменти, хранителни добавки, техники за релаксация, емоционална подкрепа и други терапии. Можете също така да получите палиативно лечение, подобно на това, предназначено за елиминиране на рака, като химиотерапия, хирургия или лъчетерапия. Говорете с Вашия лекар за целите на всеки метод в лечебния план. 

Преди да започнете лечението, говорете с медицинския екип за възможните странични ефекти на Вашия план за лечение и възможностите за палиативно лечение. По време и след лечението, не забравяйте да уведомите Вашия лекар или друг член на екипа, ако имате проблем, за да бъде той възможно най-бързо отстранен.  

Метастатичен ХЦК

Ако ХЦК се е разпространил и на друго място в тялото, то той се нарича метастатичен рак. Научете повече за получаването на второ мнение преди да започнете лечението, затова да се чувствате комфортно с избрания от Вас план за лечение. Тази консултация може да включва възможност за клинични изпитвания, проучващи нови методи. 

Планът Ви за лечение може да включва комбинация от химиотерапия, таргетна терапия, лъчетерапия и / или други опции. На този етап целта на лечението обикновено е да забави прогресията на рака. Палиативните грижи също ще са от значение за облекчаване на симптомите и нежеланите реакции. 

За повечето пациенти, диагнозата метастатичен рак е много стресираща и понякога трудно се приема. Пациентите и техните семейства се насърчават да говорят за начина, по който се чувстват с лекари, медицински сестри, психолози или други членове на медицинския екип. Може да е полезно да говорите с други пациенти в група за взаимопомощ. 

Ремисия и шанс за рецидив

Ремисия е, когато ракът не може да бъде открит в тялото и няма симптоми. Това може да се нарече "без доказателства за заболяване". 

Възстановяването (ремисията) може да бъде временно или постоянно. Тази несигурност кара много хора да се притесняват, че ракът ще се върне. Много от ремисиите са постоянни, но  е важно да поговорите с Вашия лекар за възможността от завръщане на рака (рецидив). Разбирането на риска от рецидив и възможностите за лечение може да ви помогне да се почувствате по-подготвени, ако ракът се върне. Научете повече за справянето със страха от рецидив

Ако заболяването се появи отново след първоначалното лечение, то се нарича рецидивиращ рак, като той може да е разположен на същото място (наречено локален рецидив), наблизо (регионално рецидив) или на друго място (далечен рецидив). 

Когато това се случи, следва нов цикъл от изследвания на рецидива, които ще определят възможностите за лечение. Често плановете за лечение ще включват описаните по-горе лечения, като хирургия и лъчетерапия, но те могат да се използват в различна комбинация или да се прилагат по различен начин. Вашият лекар може да предложи клинични изпитвания, които изучават нови начини за лечение на този вид рецидивиращ рак. Независимо от лечебния план, който изберете, палиативните грижи ще бъдат важни за облекчаване на симптомите и нежеланите реакции. 

Хората с рецидивиращ рак често изпитват емоции като недоверие или страх. Пациентите трябва да разговарят с медицинския екип (психолози) или близките си за тези чувства.  

Ако лечението не даде желания резултат

Възстановяването от рак не винаги е възможно. Ако ракът не може да бъде излекуван или контролиран, болестта може да се нарече напреднала/авансирала/ или терминална. 

Тази диагноза е стресираща и за много хора е трудно да се обсъжда. Важно е обаче да имате открит и честен разговор с Вашия лекар и медицински екип, за да изразите чувствата, предпочитанията и тревогите си. Екипът е там, за да помогне, а много от членовете му имат специални умения, опит и знания за подкрепа на пациентите и техните семейства. Осигуряването на физически удобство и преживяемост без болка е изключително важно. 

Пациентите, които имат напреднал рак и се очаква да живеят по-малко от 6 месеца, могат да помислят за хосписни грижи. Хосписната грижа е предназначена да осигури възможно най-доброто качество на живот за хората, които са близо до края на живота си. Вие и вашето семейство е хубаво да разговаряте с медицинския екип за възможностите за хосписни грижи, които могат да бъдат в домашни условия, в хоспис или болница.

 

 

Reprinted/adapted with permission. © 20xx American Society of Clinical Oncology. All rights reserved.

Адаптирани с разрешението на Американската Асоциация на Онколозите (ASCO). Всички права запазени.

Преведено и редактирано от д-р Надя Накова.