Рак на хранопровода

Въведение

Хранопроводът е дълга ок. 25-30см (10 инча), куха, мускулеста тръба, която свързва гърлото със стомаха. Той е част от стомашно-чревния тракт на човек, наричан още храносмилателна система. Когато човек погълне нещо, стените на хранопровода се свиват, за да изтласкат храната надолу към стомаха.

Рак на хранопровода

Ракът започва, когато здравите клетки се променят и започнат да се делят извън контрол, образувайки маса, наречена тумор. Туморът може да бъде злокачествен или доброкачествен. Злокачествен тумор означава, че може да расте и да се разпространи в други части на тялото. Доброкачественият тумор означава, че туморът може да расте, но няма да се разпространи. Ракът на eзофагуса, наричан още рак на хранопровода, започва в клетките, които покриват хранопровода от вътрешната страна към лумена. По-конкретно, ракът на хранопровода започва във вътрешния слой на стената на хранопровода и расте навън. Ако се разпространи през стената на хранопровода, той може да достига до лимфни възли, които са малките органи с бобовидна форма, които помагат в борбата с инфекциита, както и кръвоносните съдове в гърдите и други близки органи. Ракът на хранопровода може да се разпространи и в белите дробове, черния дроб, стомаха и други части на тялото.

Видове рак на хранопровода

Има два основни типа рак на хранопровода:

  • Плоскоклетъчен карцином. Този тип рак на хранопровода започва в сквамозните клетки, които облицоват хранопровода. Обикновено се развива в горната и средната част на хранопровода.
  • Аденокарцином. Този тип започва в жлезистата тъкан в долната част на хранопровода, където хранопроводът и стомахът се обединяват.

    Лечението е подобно и за двата вида рак на хранопровода. Има и други видове много редки тумори на хранопровода. Те включват дребноклетъчни невроендокринни ракови заболявания, лимфоми и сарком и съставляват по-малко от 1% от раковите заболявания на хранопровода.

 

Reprinted/adapted with permission. © 20xx American Society of Clinical Oncology. All rights reserved.

Адаптирани с разрешението на Американската Асоциация на Онколозите (ASCO). Всички права запазени.